O różnościach poważnie lub mniej poważnie.

Polska Rzeczpospolita Internetowa.

Nie trzeba szczególnie uważnie śledzić każdego wydania telewizyjnych serwisów informacyjnych, czy też internetowych wersji tychże, żeby zaobserwować niesamowity sprzeciw wobec podpisanego właśnie dzisiaj w Tokio porozumienia ACTA.

Przez wszelakie fora internetowe, serwisy, blogi, fanpage na Facebooku i inne wirtualne miejsca przetoczyły się fale protestów, które, co ciekawe, ciągle zasilane są przez nowych bojowników o internetową wolność.

Okazuje się bowiem, że Polska Internetem stoi. Już dawno nie było takiej sprawy, która aż tak jednoczyła by wszystkich (prawie) użytkowników sieci. W zapomnienie poszły wszelkie upodobania polityczne, dziś internetowa gawiedź dzieli się na zwolenników ACTA i tych, którzy się temu porozumieniu sprzeciwiają. W całym zamieszaniu Internet spełniał kluczową rolę – był więc miejscem dyskusji, swoistym narodowym forum, na którym uzgadniane były wszelkie kolejne kroki. To właśnie tu swój początek miały protesty organizowane na ulicach miast, akcje blokowania domen rządowych itd.

Wszystko to dosadnie pokazuje, że w rozumieniu ogromnej większości Internautów, wirtualna przestrzeń, to neutralny grunt (a według jeszcze innych własność jego użytkowników), którego trzeba bronić za wszelką cenę. Pewne działania podjęte przez rząd w ostatnich  miesiącach i dniach, to działania stwarzające zagrożenie owej neutralności. Internetowa rewolucja, jeśli można to tak nazwać, cięgle trwa. Ciekawi jeszcze inna kwestia – w obliczu problemu, który dotyka właściwie wszystkich, społeczność, nie tylko ta internetowa, wreszcie odważyła się zabrać głos. Krzyczą już w zasadzie wszyscy, nawet Ci, którzy treści głośnego porozumienia ACTA nie widzieli na oczy, co w zasadzie trochę cieszy, bardziej jednak smuci. Aby dyskutować, wyrażać swój sprzeciw wobec danego problemu, zajmować pewne stanowisko w sprawie, należałoby zapoznać się z kwestiami dotyczącymi jej bezpośrednio. Cieszy mnie taki solidarny, ogólnospołeczny zryw, czasami jednak najgłośniej krzyczą Ci, którzy mają najmniej do powiedzenia. A im więcej informacji na dany temat, tym większy ma się pogląd na daną sprawę.

Ogólnie jednak rzecz biorąc, na naszych oczach narodziła się nowa społeczność. To Polska Rzeczpospolita Internetowa – ogromna grupa ludzi, która wreszcie zdecydowała się głośno i wyraźnie powiedzieć „NIE” zmianom, które są skutkiem decyzji podejmowanych przez Rząd.  Nie chodzi jedynie o wolność słowa w Internecie, czy tak zwaną „walkę z piractwem”. Protestują już właściwie wszyscy i przeciw wszystkiemu. Tematem ostatnich dni jest oczywiście ACTA, ale zaraz obok idą podwyżki cen paliw, zmiany na liście leków refundowanych, kontrowersje dotyczące nowych uprawnień NIK-u i wiele innych.

Stare chińskie przysłowie mówi: „obyś żył w ciekawych czasach”. Ciekawe czasy nadeszły, niemniej ciekawe wydaje się być najbliższych kilka dni i wydarzenia, które one przyniosą. A może dziać się bardzo ciekawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s