O różnościach poważnie lub mniej poważnie.

Nie dla ACTA! Poświęć pięć minut!

26 stycznia przedstawiciele polskiego rządu podpiszą ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), niezwykle kontrowersyjną umowę międzynarodową, która wprowadzi drastyczne narzędzia służące ochronie własności intelektualnej i ograniczające wolności w sieci. Nie pozwól, aby na internet padł choć cień międzynarodowej cenzury!

W związku z coraz większym zagrożeniem wolności i swobody przepływu informacji w Internecie (jak również dóbr i towarów w normalnym obiegu), organizowane są różnego rodzaju akcje. Jeśli czujesz się choćby w nikłym stopniu odpowiedzialny za aktualne wydarzenia i kierunek rozwoju Twojego kraju i Internetu, poświęć pięć minut.

Wejdź na stronę zawierającą listy okręgów wyborczych, odszukaj posłów ze swojego okręgu i na podane tam adresy mailowe wyślij swój list, chociażby takiej, przykładowej treści:

Szanowny Panie Pośle

 Jestem wyborcą z pańskiego okręgu wyborczego i chciałbym wyrazić swoje zaniepokojenie zapowiadanym przez Radę Ministrów podpisaniem Umowy handlowej dotyczącej obrotu towarami podrobionymi między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, Australią, Kanadą, Japonią, Republiką Korei, Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, Królestwem Marokańskim, Nową Zelandią, Republiką Singapuru, Konfederacją Szwajcarską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki zwaną ACTA.

Porozumienie było ustalane w sposób niejawny przez ponad dwa lata. Dostęp do jego treści był ograniczony i opierał się na tzw. przeciekach m.in. na publikacjach serwisu Wikileaks.

Istotne informacje dotyczące jego ratyfikacji Komisja Europejska publikowała na ostatniej stronie raportu Departamentu Rybołówstwa mającego już w samej nazwie nikły związek z obrotem towarami, znakami handlowymi i szeroko pojętą własnością intelektualną.

Należy zaznaczyć, że porozumienie było ustalane wśród polityków piastujących urzędy z mianowania, a nie wśród reprezentantów wybranych w demokratycznych wyborach. Podobne akty prawne tj SOPA i PIPA wprowadzane równolegle w Stanach Zjednoczonych Ameryki zostały szeroko oprotestowane jako sprzeczne z podstawowymi prawami obywatelskimi.

Do podstawowych postanowień ACTA należy możliwość zatrzymania z własnej inicjatywy czyli bez wyroku sądu partii towaru importowanego na podstawie wątpliwości co do jego legalności. Narusza to swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i grozi znacznymi stratami przedsiębiorców wskutek przetrzymania ich własności co ogranicza czasowo kapitał spółki. W skrajnych przypadkach decyzja celnika może powodować upadłość.

W ustawie pojawia się wiele wyrażeń nieścisłych jak ‚w rozsądnym terminie’ co daje służbom prawo do nieograniczonego przetrzymywania towaru, mowa również o ‚rozsądnej kaucji’. Te i wiele innych stwierdzeń daje szerokie pole do interpretacji i nadużyć.

Na szczególna uwagę zasługuje sekcja piąta umowy o dochodzeniu i egzekwowaniu praw własności intelektualnej w środowisku cyfrowym. Ustawa umożliwia wydanie nakazu udostępniania danych osobowych abonenta sieci Internet przez dostawcę na podstawie podejrzeń o naruszenie praw autorskich (sekcja 5, &27 pkt5). Jest to zaprzeczenie zasady domniemania niewinności i może uczynić przestępcą każdego zanim zapadnie wyrok. Naraża to obywateli m.in. na utratę dobrego imienia jak i celowe dręczenia oskarżeniami i wymaga dowodzenia swojej niewinności.

 ACTA chroni de facto interesy wąskiej grupy mając niekorzystny wpływ na jakość życia przeciętnego obywatela dając korporacjom narzędzia do ataku oskarżeniami na podstawie jedynie podejrzeń.

Proszę o dokładne zapoznanie się z Umową, a w szczególności sekcją piątą i podjęcie wszelkich możliwych kroków, by nie doszło do podpisania tego zamachu na wolność.

Z poważaniem

Poniżej udostępniam linki do pobrania treści listu w formacie .doc i .pdf.

Wysyłajcie listy i udostępniajcie swoim znajomym!

List do posłów – wersja DOC.

List do posłów – wersja PDF.

Więcej informacji:
Wniosek MKiDN o udzielenie przez Radę Ministrów zgody na podpisanie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA) z dnia 16 listopada 2011 r. –http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/20120118-wniosek_ACTA.pdf

Uchwała Rady Ministrów Nr 216/2011 z dnia 25 listopada 2011 zezwalająca na podpisanie ACTA – http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/20120118-URM_ACTA.pdf

źródło: http://www.mkidn.gov.pl/search/index.php?string=acta&submit
http://www.premier.gov.pl/com:search/?phrase=acta – brak jakichkolwiek wyników wyszukiwania frazy ‚ACTA’ na stronie Premiera

Wikipedia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement

Wiadomości i linki:
http://di.com.pl/news/42977,0,Polska_podpisze_ACTA_26_stycznia.html
http://prawo.vagla.pl/node/9631
http://www.wykop.pl/link/1012137/polska-podpisze-acta-26-stycznia/#comment-8366585

Aktualizacja (22.01., 21:00).

Załączam w poniższym link treść aktu prawnego, który powoduje całe zamieszanie.

 

Pobierz w PDF –ACTA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s