O różnościach poważnie lub mniej poważnie.

Studium fochów zwykłych i nadzwyczajnych

Foch.  Towarzyszy ludzkości nie od dziś i z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że każdy przynajmniej raz był sprawcą lub ofiarą focha. Po kolei jednak.

Zaczynając dogłębną analizę tego zjawiska, aby zachować przyzwoity poziom niniejszego tekstu, należałoby zdefiniować pojęcie focha, tj. wytłumaczyć je, za pomocą krótkiego opisu i przykładu. Następująca definicję focha znajdziemy w słowniku miejski.pl:

Definicja:

Jest to pospolite obrażanie się.

Np: Żeby nie mówić „obrażam się” mówię poprostu „Foch”

Przykład:
– Dlaczego z Kaśką nie rozmawiasz?
– Strzeliła na mnie focha.

Źródło: http://www.miejski.pl/slowo-Foch

Definicja obrazkowa:

Zatem tyle jeżeli chodzi o definicję.  Przejdźmy do szerszego opisu zjawiska.

Foch – jest jednym z najciekawszych zjawisk psychologiczno społecznych zachodzących pomiędzy dwoma osobami ( z reguły odmiennej płci, choć zdarzają się również fochy w obrębie jednej płci, jednak zważywszy na znikomą częstotliwość występowania focha w tym drugim przypadku zajmiemy się fochem odmiany pierwszej) .

Historia focha.

Początki tego zjawiska możemy odnaleźć w najodleglejszych czasach , doskonałym przykładem historycznym może być władca Macedoński Aleksander Wielki:podczas jednej ze swych wypraw wojennych żołnierze odmówili dalszego marszu , wiec Aleksander ukrył się w swym namiocie i przez kilka dni w ogóle z niego nie wychodził . Nie ustalono czy użył wtedy zwrotu ” Mam focha” czy nie .

Czymże innym, jeśli nie fochem,  wytłumaczyć spalenie Rzymu przez Nerona czy przekazanie dwóch nagich mieczy w czasach bitwy pod Grunwaldem lub też zachowanie Wandy, co nie chciała Niemca.
Foch to zjawisko jeszcze nie do końca zbadane i zrozumiane przez najtęższe umysły świata. Polega na ostentacyjnym zachowaniu jednej osoby w stosunku do drugiej. Początkowo foch był domeną mężczyzn, Bardzo szybko potencjał focha odkryły jednak kobiety. Zaadaptowany na ich potrzeby, ewaluował i stał się nieocenionym orężem w codziennej walce płci.

Rodzaje fochów.
Wyróżniamy dwa podziały fochów: ze względu na rodzaj i czas trwania.

a)podział fochów ze względu na czas trwania

-okresowy

Foch okresowy trwa z reguły do kilku minut , i nie wymaga żadnych specjalnych gestów w stosunku do osoby która ma focha

– trwały.

Foch trwały jest o wiele bardziej poważną sprawą , standardowo trwa od kilku godzin, lecz znane są przypadki występowania fochów o znacznie przedłużonym czasie działania (nawet do kilku lub kilkunastu dni)

Skala tego zjawiska jest ogromna . Praktycznie każdy przeciętny człowiek miał kiedyś focha i duży procent to foch trwały . Dokładne badania nad statystykami nadal trwają .

b)podział fochów ze względu na rodzaj:

– zwykły: kiedy przedmiotem focha jest sprawa błaha, mało znacząca (zwykle mamy  wtedy do czynienia z fochem zwykłym okresowym krótkim)

-nadzwyczajny: kiedy przedmiotem focha jest kwestia istotna, mająca duże znaczenie (najczęściej dla sprawcy focha, rzadziej dla jego ofiary; w tym przypadku wyróżniamy fochy nadzwyczajne intensywne krótkie i fochy nadzwyczajne trwałe)

Przyczyny występowania.
Nadejście focha nie jest powiązane z żadnymi symptomami i próżno szukać oznak poprzedzających focha. Największą siłą focha jest to, że działa z zaskoczenia i nigdy nie można być pewnym kiedy uderzy. Najlepszą receptą zatem jest spodziewać się focha zawsze i w każdych okolicznościach i ważyć słowa i zachowania o każdej porze dnia inocy.

Sposób na focha.
Jak najlepiej walczyć z fochem?

Najmniej inwazyjną metodą przeciwdziałania fochom jest ich kompletne ignorowanie. Niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą ta metoda polega jednak na szybkim nagromadzeniu niewyładowanych fochów, kumulacji w jeden duży, łatwopalny zły nastrój i katastrofa gotowa.

Inna metoda polega na podejściu do problemu po rodzicielsku. Jeżeli ktoś grymasi bez powodu należy nim potrząsnąć, uspokoić i przemówić do rozsądku. W tym wypadku należy jednak bardzo uważać na dobór odpowiednich słów ponieważ każdy nieostrożnie wypowiedziany wyraz może podziałać jak lawina i poskutkować o wiele większymi konsekwencjami niż na początku przewidywaliśmy.

Na koniec sposób tylko dla ludzi o bardzo silnej psychice. Jeżeli czujesz się na siłach możesz spróbować zwalczyć focha….fochem (metoda ta, zważywszy na stopień ryzyka, który jej towarzyszy nie jest polecana początkującym adeptom sztuki strojenia fochów)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s