O różnościach poważnie lub mniej poważnie.

Tabula rasa…

Ludzki umysł to rzecz niezwykła. W zasadzie nie wiadomo dokładnie jak funkcjonuje pamięć, to, że myślimy, decydujemy, rozumujemy, czy wartościujemy. Jednak, jeżeli zastanowić się głębiej, intelekt to coś, co rodzi się z czasem. Możemy bowiem cofnąć się do takiego momentu, kiedy umysł ludzki pozbawiony będzie wspomnień, czy jakichkolwiek innych doświadczeń. To moment tuż po narodzeniu. Nawiązując do tytułu, człowiek (a w zasadzie umysł) rodząc się staje się „tabula rasa” – niezapisaną tablicą.

Takie spojrzenie na człowieka i rozwój jego intelektu zaobserwować możemy np. u Arystotelesa, który głosił właśnie, że człowiek zaraz po urodzeniu to niezapisana tablica, która stopniowo zostaje zapisana w ciągu życia i zdobywania doświadczeń.

Zastanawiałem się przez chwilę, na kogo spada ciężar zapisywania tej tablicy i doszedłem do wniosku, że zależy to od wielu ludzi i czynników. Przez pierwszych kilka lat naszego życia kształtują nasz rodzice, choć właściwie można powiedzieć, że ich rola nigdy się nie kończy. W późniejszym okresie są to rówieśnicy, znajomi ze szkoły, studiów, pracy itd.  Wynika z tego kilka ciekawych wniosków. Po pierwsze to, że nie tylko od nas samych zależy to, czego doświadczamy, bo o ile mamy jakieś pole manewru w tej kwestii, to nie jest ono na tyle duże, abyśmy mogli uznać się za samodzielnie kształtującą się, odrębną jednostkę. Po drugie: nasza wiedza w dużej mierze zależy od życiowych doświadczeń. Po trzecie: naszą pamięć również możemy nazwać niezapisaną tablicą, wszakże nie przynosimy ze sobą żadnych wspomnień w momencie narodzin, a i w późniejszych latach naszego życia niewiele pamiętamy z tego okresu.

Niezapisany umysł/tablica, to wyzwanie. To także duża odpowiedzialność, dla wszystkich tych, którzy go kształtują. Warto brać to pod uwagę ilekroć nasze decyzje, czy postępowania mogą zaważyć na czyimś znacząco życiu. Warto o tym pamiętać, by kiedyś nie spojrzeć ze smutkiem i rozgoryczeniem na tablicę, którą się zapisało.

Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że to temat – rzeka i oczywiście nie jestem w stanie go opisać na tyle wyczerpująco, aby wyjaśnić wszystkie zagadnienia z nim związane. Mam jednak nadzieję, że nawet taki przeciętny wpis na przeciętnym blogu zwykłego blogera może skłonić kogoś do tego, aby usiąść, pomyśleć i „pofilozofować” o życiu swoim i nie tylko.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s