O różnościach poważnie lub mniej poważnie.

Niezła sztuka!

Tak. Dzisiaj postanowiłem skrobnąć coś o sztuce. Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach, których  to pojęcie nabrało wielu znaczeń , co z jednej strony jest całkowicie zrozumiałe, z drugiej zaś niepokojące. Warto pamiętać, że nie należy szafować bez potrzeby tym pojęciem, aczkolwiek…

Po kolei. Zaglądając na podstronę (uwielbianej przez wszystkich) Wikipedii z hasłem „Sztuka”, znajdziemy tam takie zdanie:

Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści.

Mam nadzieję, że wszyscy z powyższym się zgadzamy. Sztuki nie zamkniemy bowiem w sztywnych ramach naszego poczucia estetyki, bowiem nie obejmują one wszystkiego. Znaleźć możemy masę przykładów dzieł , które tym ramom umkną, będą zupełnie niezależne od kanonów i definicji, którymi ludzie zwykli wartościować twórczość innych osób. Dodam od siebie, że właśnie to moim zdaniem stanowi o wartości czegoś, czemu możemy przykleić łatkę artyzmu lub sztuki; to właśnie różnorodność, niepowtarzalność, często w obrębie jednego stylu, gatunku, czy nurtu, stanowi o wyjątkowości (u)tworu. Sztuka to sfera na tyle subiektywna, jeśli postawić się w miejscu artysty, że w zasadzie nie można mówić o zbyt wielkiej powtarzalności, a jeżeli coś jest powtarzalne, nazwałbym to monotonią, a nie sztuką.

Napisałem wyżej, że sztuka jest subiektywna z punktu widzenia jej twórcy. Ale jak się okazuje i odbiorcy zarazem. Świat jest bowiem pełen osobowości i charakteru zarówno jeśli chodzi o artystów, jak i „słuchaczy” czy „oglądaczy”. Każdy z nas inaczej postrzega znaczenie słowa „sztuka”. Jeśli wiesz coś o swoich znajomych, to na pewno podczas rozmów o filmach czy muzyce każdy wyrażał swoje zdanie, czysto subiektywne – opinię , którą sami tworzą i którą trzeba uszanować.

W tym miejscu do głowy przyszedł mi ciekawy cytat, który swego czasu okazał się pomocny w pewnej dyskusji, kiedy niebacznie (jak mi zarzucano) nazwałem coś sztuką, a co dla mojego rozmówcy żadnej wartości artystycznej nie miało, było co najwyżej estetyczne. A cytat brzmi:

Jeśli ktoś nazwał coś sztuką, jest nią.

Autorem tej myśli jest Donald Judd. I jak, zgadzacie się, czy nie? Myślę, że ważne jest, aby nie zrozumieć tego opacznie, tzn. nie musimy uważać czegoś za sztukę prawdziwą i jedyną tylko dlatego, że ktoś nam tak mówi. Owszem, nikt z nas nie nazwie sztuką czegoś, co narusza ogólnie przyjęte zasady moralne, czy nie mieści się w granicach dobrego smaku, coś co ewidentnie jest  tworem bez żadnej wartości estetycznej czy ładunku emocjonalnego.

W XXI wieku pojęcie sztuki jest trochę zniekształcone. Jeśli sukces lub jakość filmu lub albumu muzycznego mierzy się w milionach dolarów wydanych na produkcję lub miliardach zarobionych na jego sprzedaży – to coś moim zdaniem jest nie tak. Nie znaczy to, że nie możesz sam zdefiniować swojego spektrum, w którym umieścisz wszystko, co dla Ciebie jest sztuką.

Jeśli więc czujesz, że coś niekoniecznie uznanego w gronie Twoich znajomych (albo nawet bardziej: krytyków!) jest dla Ciebie ważne, niesie ze sobą jakiś przekaz, ładunek emocjonalny, ma ukryty morał – nieważne, jak to nazwiesz – jeśli czujesz, że jakoś to na Ciebie wpływa, możesz nazwać to sztuką, zupełnie odpowiedzialnie, tylko dla siebie, albo dla kogoś. Bo sztuką jest znaleźć w czymś prawdziwą wartość. O!

Kończąc, życzę wszystkim udanego poszukiwania tego, co jest dla nich sztuką, jak najwięcej pozytywnych wrażeń z poznawania świata i umiejętności rozróżniania tego, co szczególną wartość posiada, od tych rzeczy, którym tej wartości brak.

PS. Dodam jeszcze, że poszukiwania niezapomnianych wrażeń w świecie sztuki mogą stać się pasją samą w sobie, czego wszystkim  Czytelnikom, jak i sobie, zarówno wielu pasji jak i wielu ciekawych odkryć z tą pasją związanych życzę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s